Bieg Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Sztafeta na trasie Wschowa – Łupice

Ze Wschowy wystartowała Sztafeta Pamięci, będąca hołdem dla bohaterów Powstania Wielkopolskiego w jego 106. rocznicę. Mimo mroźnej grudniowej aury w sportowej części wydarzenia udział wzięli uczniowie ze Wschowy i Sławy. Metę zaplanowano przy tablicy gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego w Łupicach, gdzie uroczystości będą kontynuowane.

Symboliczny bieg ku pamięci Powstańców Wielkopolskich

Bieg rozpoczął się przy pomniku Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu komunalnym we Wschowie i miał charakter sztafetowy. Wcześniej Wicestarosta Wschowski Andrzej Bielawski wraz z przedstawicielem Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, Robertem Alefierowiczem oddali hołd bohaterom składając symboliczny znicz. Następnie uczestnicy wyruszyli kilkudziesięciokilometrową trasę.

Cieszę się, że dzisiejsze obchody zostaną wzbogacone poprzez ten bieg, sztafetę młodzieży z klas mundurowych zarówno ze szkoły we Wschowie, jak i w Sławie. Serdecznie dziękuję panu koordynatorowi klas mundurowych, Krzysztofowi Rękosiowi. Bardzo dziękuję za zorganizowanie tego biegu” – mówił Wicestarosta.

Trasa prowadziła przez Sławę, kończąc się przy tablicy gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego w Łupicach, gdzie planowana jest oficjalna część obchodów. Po niej swój wykład wygłosi Przemysław Wojciech z Muzeum Ziemi Wschowskiej. Przybyli będą mogli liczyć na talerz wojskowej grochówki.

podziękowania za Film ,Fot i Materiały dla ZW.pl

ZAPROSZENIE do uczestniczenia w obchodach 101 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919

Koło we Wschowie

     67-400 Wschowa, ul. Kopernika 7,   tel.691 140 501,    e-mail: z.rygusik@wp.pl     NIP 778–13–72 –549

Wschowa, dnia 20 grudnia 2019 roku.

ZAPROSZENIE

Zapraszam serdecznie do uczestniczenia w obchodach 101 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, które odbędzie się dnia 27 grudnia br. (piątek) o godz. 16:00 na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Czereśniowej we Wschowie.

W programie :

  1. Złożenie wiązanek  kwiatów i zniczy.
  2. Spotkanie koleżeńskie w Siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Kopernika 7 we Wschowie.

Zarząd Koła TPPW 1918/1919

we Wschowie

Promocja książki Dariusza Czwojdraka ,,Droga do niepodległości. Powstanie wielkopolskie 1918-1919 na ziemi wschowskiej”.

https://zw.pl/news/nie-portfel-w-sercu-tylko-patriotyzm.-promocja-ksiazki-dariusza-czwojdraka,139215

Nie portfel w sercu, tylko patriotyzm.

10 stycznia w Muzeum Ziemi Wschowskiej odbyła się promocja książki Dariusza Czwojdraka ,,Droga do niepodległości. Powstanie wielkopolskie 1918-1919 na ziemi wschowskiej”. Publikacja ukazała się dzięki staraniom Zdzisława Rygusika, reprezentującego wschowski oddział Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana” oraz Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Książka składa się z trzech części i zawiera przebieg powstania, począwszy od listopada 1918 roku, kiedy to została powołana Powiatowa Rada Ludowa. Książka kończy się w okolicach połowy 1919 roku. Wtedy to zawarty zostaje rozejm w Trewirze i powstanie dobiega końca. Druga część książki zawiera relacje i wspomnienia uczestników powstania wielkopolskiego. Trzecia część to krótkie biogramy powstańców wielkopolskich, zamieszkałych po 1945 w granicach obecnego powiatu wschowskiego.

źródło : https://zw.pl/news/nie-portfel-w-sercu-tylko-patriotyzm.-promocja-ksiazki-dariusza-czwojdraka,139215

Dariusz Czwojdrak podczas spotkania w muzeum przedstawił zarys książki, wskazując, jak dzieło odradzającego się państwa polskiego objęło powiat wschowski i dlaczego tylko północna część powiatu miała szansę na to, by znaleźć się w strefie oddziaływania powstańców. O tym, jak ten okres wyglądał we Wschowie, łącznie z celebrowanym do dzisiaj Wiecem Polskim i niewykorzystanym potencjałem tego wydarzenia, najlepiej chyba oddają wspomnienia dra Bernarda Śliwińskiego, zamieszczone w książce, na które zwracał również uwagę autor publikacji.

– Działacze niepodległościowi ze Wschowy, osoby, które zaangażowały siebie i najbliższych w dzieło odradzania się państwa polskiego zostali 7 stycznia 1919 roku internowani przez Niemców. Najpierw osadzeni w więzieniu w Głogowie, potem w byłym obozie jenieckim w Zgorzelcu, a po kilku tygodniach w więzieniu koło Żagania. W wyniku aresztowania 40 najbardziej aktywnych działaczy z terenu powiatu wschowskiego, siła odradzającego się państwa polskiego, w którą tak głęboko wierzono, niestety została mocno zachwiana. W efekcie tylko północna część powiatu wschowskiego (obecnie gminy Włoszakowice i Wijewo) miały szanse na to, by znaleźć się w strefie oddziaływania kompanii powstańczych, które organizowano w Przemęcie, Wielichowie, Śmiglu, Kościanie i Grodzisku Wlkp. – mówił Dariusz Czwojdrak.

Warto wspomnieć, że publikacja powstała z okazji 100 rocznicy odzyskania Niepodległości Polski oraz 100 rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego.

(rak)