XI Mieszkający we Wschowie Polacy rozpoczęli przygotowania 1918 do wybuchu powstania. Liczono, że powiat wschowski (podobnie jak cała Wielkopolska) zostanie przyłączona do Odrodzonego państwa polskiego. Powołano Rade Ludową, której pracami na terenie miasta kierował kupiec Jan METELSKI. Przewodniczącym Rady na Terenie całego powiatu był proboszcz Włoszakowic ksiądz Józef Górny. Do grona najbliższych współpracowników Jana Metelskiego należeli: Anna Lasocińska i Stanisław Voelkel. Prowadzono m. in. zapis ochotników do powstania oraz zorganizowano zbiórkę funduszy na cele narodowe.
12 XII we Wschowie dobył się patriotyczny wiec ludności polskiej, 1918 manifestującej wolę przyłączenia ziemi wschowskiej do odrodzenia państwa polskiego.
07 I Niemcy przeprowadzili masowe aresztowania Polaków we
1919 Wschowie, w tym także kobiet. Wśród aresztowanych znajdowali się m.in. Jan Menelski i Anna Lasocińska. Po krótkim pobycie w więzieniu z Głogowie, internowanych Polaków przewieziono do obozu w Grunthalle pod Żagania. Wschowianie zostali zwolnieni po kilku miesiącach. Część z nich zamieszkała w Lesznie, które znalazło się w granicach Polski.